Közeli látnivalók

Bati-kereszt-kilátó

A kilátó a Szekszárdi-dombság egyik legmagasabb pontján áll. A 20 méter magas, fából készült kilátó 280 méter tengerszint feletti magasságban épült. Innen körpanoráma tárul elénk Szekszárdra, a szőlősorokra és a dél-dunántúli dombvidékre. A kilátó nevét a középkori faluról, Batról kapta, amely Kakasd közelében állt, de a török hódoltság alatt elnéptelenedett. A Dél-dunántúli Kéktúra, a Mária út és a Magyar Zarándokút közvetlen közelében található kilátó mellett esőbeállót és piknikező helyet is találunk. A turistaútról való leágazást az 1887-ben állított homokkő kereszt, azaz a Bati-kereszt jelzi. közelében állt, de a török hódoltság alatt elnéptelenedett.

A Dél-dunántúli Kéktúra, a Mária út és a Magyar Zarándokút közvetlen közelében található kilátó mellett esőbeállót és piknikező helyet is találunk. A turistaútról való leágazást az 1887-ben állított homokkő kereszt, azaz a Bati-kereszt jelzi.

Mausz-kápolna

A kék színben pompázó Mausz-kápolnán valószínűleg már az autópályáról Szálkára vezető úton megakad vendégeink szeme. A szabadon álló egyhajós kápolnát 1891-ben építették, nevét a húsvéti Emmausz-járásról kapta. Az Emmausz nevű falu a Bibliából arról ismert, hogy az itt rendezett vacsorán két tanítvány felismerte a feltámadt Jézust. A helyi hívek hagyományosan húsvét hétfőn a kápolnához sétáltak fel a faluból, hogy megemlékezzenek az eseményről.

A 20. század végére a használaton kívüli kápolna romossá vált, melyet 1993-ban helyreállítottak, majd a 2000-es években is felújításon esett át. A kápolna melletti parkolóból egyedülálló kilátás tárul elénk a Sárközre, Szekszárdra, Decsre, Bátaszékre; tiszta idő esetén pedig még a Dunáig is ellátni.

Szerb ortodox templom

A Szekszárdi-dombság egyik pici zsákfaluja, Grábóc nem mindennapi kincset tartogat az ide látogató turistának. Itt található ugyanis hazánk egyetlen aktív szerb ortodox kolostora, ahol 1580 óta élnek ortodox szerb szerzetesek. A kolostor mellett pedig a pompás ikonosztázáról is ismert, szépen felújított templom áll. Az utóbbit belülről is megcsodálhatjuk, ezen kívül megnézhetjük még a nevezetes szerb ortodox templomok makettgyűjteményét, majd a falu felett emelkedő Mária-kilátóból élvezhetjük a tolnai táj panorámáját. A templom általában nyitva van, hétvégén szinte biztos, konkrét nyitvatartási idő nincs.

Babits Mihály Emlékház

Szekszárdon található az a ház, ahol a költő született, illetve gyermekéveit töltötte. A szobák berendezése, az itt látható könyvek és dísztárgyak a költő családjának hagyatékából származnak. A kiállítás látogatói meghallgathatják Babits Szekszárdhoz kapcsolódó verseit és a költő hangját is, böngészhetnek a digitális fotóalbumban, amely a költő családi képeit tartalmazza, ezen kívül megtekinthetnek egy különleges filmtöredéket is, amelyen Babits felesége és kislánya társaságában látható.

A kiállítás rendezői igyekeznek élményszerűvé tenni az emlékházbeli látogatást: egy óriási „keresd a párját” memóriajátékot játszva kitalálhatjuk, hogy Babits mely portréjához melyik kézirata kapcsolódik. Így nyomon követhető a költő kézírásának és vonásainak változása is. A ház kertje egész évben nyitva áll az érdeklődők előtt.

Béla király tér, Szekszárd

Szekszárd város szíve a Béla király tér. Itt körbepillantva számos jeles épületet csodálhatunk meg: Közép-Európa legnagyobb egyhajós templomát; a klasszicista stílusú Régi Vármegyeházát, melynek belső udvarán az I. Béla király által alapított bencés apátság romjait találjuk; valamint a Vármegyeházát, aminek megnyitóján Liszt Ferenc adott egykor koncertet.

Említést igényel a Vármegyeháza külső udvarán található Borkút is mint az egyetlen magyarországi borkút, amelyből jeles alkalmakon bort lehet kóstolni. Innen az éttermekkel, kávézókkal szegélyezett sétálóutcán érünk le a város nyüzsgő központjába, ahol többek között Garay János szobrát, a Prométheusz parkot, illetve az egykori zsinagógát, a mai Művészetek Házát látogathatjuk meg.

Kálvária kilátó

A Szekszárd felett található kilátó központi eleme a Szőlő szoborkompozíció, amelyet Kiss István szobrász készített 1983-ban. A szobor Szekszárd címerének jelképeit szimbolizálja, azonban a kompozíció hiányos. Az alkotáshoz ugyanis eredetileg több szépen megmunkált vésett szőlőlevél is tartozott, amelyek tanácsi hivatalnokok
neveit tartalmazták, de ezeket a későbbiekben eltávolították. A kilátóból gyönyörű kilátás nyílik Szekszárdra és a domboldalakon növekvő szőlősorokra.

Garay Élménypince

Az Élménypince célja, hogy bepillantást nyújtson a borászat, a borkészítés
rejtelmeibe – de nem szokványos módon! Itt az illatoknak, ízeknek, a tapintásnak, a művészetnek és a tudománynak egyaránt fontos szerep jut. Ismerje meg a szekszárdi borvidéket interaktív borúton, kóstolja meg a vidék különlegességeit!

Mézeskalács Múzeum

Szintén Szekszárdon található a mézeskalács történetét, elkészítését és az ahhoz kapcsolódó eszközöket bemutató kiállítás. A múzeum alapítója a Petrits család, ahol már a hatodik generáció foglalkozik a mézeskaláccsal. De a névadó édességen kívül a szaloncukor, a kéregöntésű cukorka és a gyertya készítésének módjairól is megtudhatunk érdekességeket.

Bormúzeum Szekszárd

A Bormúzeum Szekszárdon, az egykori „török fürdőben” várja a látogatóit. Az idelátogató turisták megismerkedhetnek a borvidék történelmével, jellegzetességével és kultúrájával is. Az 1850-ben épült épületben személyes tárlatvezetés közben is kóstolható válogatott szekszárdi borászok kadarkája, kékfrankosa és bikavére. Előre bejelentkezés szükséges!

Apponyi-kilátó

A szomszédos Bátaapáti mellett kirándulhatunk el a 13 méter magas kilátóhoz, ahonnan tiszta időben a Zengő és a közeli Zsibriki-tó is látható. A kilátó mellett tűzrakó helyek, padok és asztalok várják a kirándulókat és piknikezőket.  A környéken a természetbúvárok is megtalálják számításukat: errefelé a rókák, szarvasok, mezei nyulak és a védett orchidea sem ritka látvány.

Bátai Szent Vér-bazilika és ereklye

A bátai Szent Vér-bazilika a mai Magyarország egyetlen Szent Vér-kegyhelye, ahová évente többezer zarándok érkezik. Az itt található ereklye annak a kendőnek a darabja, amely Jézus arcát takarta a sírban, s amelyet a vallásos tisztelet Veronika kendőjének nevez. A Szent Vér ereklye a főoltár tabernákuluma fölött lett elhelyezve.

Szentmisék kivételével látogatható és érinthető az ereklye. A főoltárt megkerülve lépcsőn lehet feljutni arra az emelvényre, amelyről az ereklyét érinteni lehet.

Foglaljon most, és fedezzék fel a környék látnivalóit!

Az emlékezetes látnivalók mellé válasszanak stílusos szálláshelyet a pihenéshez!